16 מיליון שקל בשנה תוספת לקצבאות ילדים עם מוגבלות

התקנות החדשות יגדילו את מעגל הזכאים בכ-1,700 ילדים נכים וימנעו את גריעתם של כ-500

מאת: עופר וולפסון
מתוך: News1

ועדת הרווחה של הכנסת אישרה (יום ד', 6.6.12) מספר תקנות המיטיבות את מצבם של ילדים נכים בישראל. עלות התקנות שאושרו היא כ-16 מיליון שקלים בשנה, והן יגדילו את מעגל הזכאים בכ-1,700 ילדים נכים וימנעו את גריעתם של כ-500. אישור התקנות התאפשר לאחר שנציגי המוסד לביטוח לאומי נענו לדרישת הוועדה להרחיב את מעגל הילדים שיזכו לקצבה.

עד כה, רק נוכחות קבועה של משגיח הקנתה קצבת ילד נכה בגובה 100%. מעתה יהיה זכאי לגמלה (בגובה 50% מקצבת ילד נכה) גם מי שזקוק לעזרת הזולת במידה רבה.

כמו-כן, רק שילוב של טיפולים הנובעים ממחלה כרונית אחת זיכה בקצבת נכות לילד. מעתה, גם שילוב של טיפולים בגין מספר מחלות כרוניות יזכה בקצבה.

בנוסף, מי שסבל מ"חוסר תפקוד מלא בשתי גפיים" זכה לקצבת ילד נכה בגובה 100%. מעתה, גם תפקוד לקוי של שתי גפיים יזכה בקצבה (בגובה 50%).

במקביל, בוטלה ההוראה לשלול זכאות לקצבת נכות מילד שאושפז בגין ליקוי נפשי והאישור שנדרש עד כה על לימודי ילד על-מנת שתתווסף לקצבת הנכות שלו "תוספת לימודים", ששיעורה 20% מקצבת יחיד – לא יהיה בו עוד צורך. למעשה, אף יבוטל הצורך בלימודים בפועל.

תחילתן של מרבית התקנות תהא ב-1 בנובמבר 2012. תשלום גמלה לילד השוהה בשל ליקוי נפשי בבית חולים תחל מה-1 באוגוסט השנה ותוספת לימודים (ללא צורך בהמצאת אישור לימודים) תחל אף היא ב-1 באוגוסט.

בנוסף, בישרה לימור לוריא, מנהלת אגף גמלאות נכות במוסד לביטוח לאומי, כי מעתה, ילדים הסובלים מפיגור שכלי בינוני וקשה יקבלו קצבת נכות על סמך הגשת מסמכים בלבד, ללא צורך בהופעה בפני ועדה רפואית.

Leave a Reply

captcha *